wystaw dług
Szukaj oferty Zaawansowane
Smaki Wielkanocy - Od Tradycji do Oszczędności

Smaki Wielkanocy - Od Tradycji do Oszczędności

marzec 2024

Wielkanoc to czas, który w Polsce obchodzony jest z wielką pompą i uroczystością, łącząc w sobie bogactwo tradycji, rodzinne spotkania oraz, co niemniej ważne, przemyślane gospodarowanie domowym budżetem. W różnych zakątkach naszego kraju na świątecznych stołach pojawiają się różnorodne dania, odzwierciedlające regionale zywczaje i kulinarne preferencje. Przez lata, niezależnie od regionu, na polskich stołach królują takie potrawy jak aromatyczny barszcz biały, suto przyprawiona biała kiełbasa, słodkie mazurki i puszyste babki wielkanocne, a także jajka w najróżniejszych odsłonach.

Barszcz Biały - Symbol Wiosny.

Barszcz Biały, przyrządzany na zakwasie z młodej fermentowanej mąki żytniej, jest nie tylko symbolem wiosny, ale również przypomnieniem o odrodzeniu się natury. W wielu domach gotuje się go z dodatkiem białej kiełbasy i jak stanowiąc esencję świątecznego śniadania. Żurek je się w całej Polsce. W Wielkopolsce są rodziny które przygotowują na Święta Barszcz Czerwony.

Biała Kiełbasa - serce tradycji.

Biała kiełbasa, przygotowywana z wysokiej jakości mięsa z dodatkiem naturalnych przypraw jest nieodzownym elementem wielkanocnego stołu. Jej przygotowanie i sposób podania różnią się w zależności od regionu, jednak zawsze pozostaje sercem tradycji. Biały żur w regionach Polski wschodniej miał szczególnie ciekawe obrzędy. W Wielki piątek - na czas zakończenia postu z ogromną radością żur rozlewało się lub zakopywano wraz z garnkiem w polu, a na drzewach gospodarstw wieszano drewniane śledzie. 

Mazurki i Babki - Słodki Akcent Świąt.

Mazurki i Babki wielkanocne to wyraz kulinarnego mistrzostwa. Ich różnorodność smaków i form sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Słodkie, dekorowane owocami, kruszonką czy lukrem, dodają świętom wyjątkowego charakteru. Nieodłącznym elementem Świątecznego stołu w regionie Tatr są  także makowiec oraz sękacz, ozdabiany figurkami z lukru i ciasta. Na śląsku królują tradycyjne kołacza i strucle oraz ciasto drożdżowe.

Jajka - Wielobarwne Symbole Życia. Jajka, symbol życia i odnowy, są nieodłączny elementem Wielkanocy. Podawane na twardo, w majonezie, jako faszerowane lub w formie pysznej sałatki, zdobią świąteczny stół przynosząc radość i kolor. Jaja zdobią stoły w całej Polsce mają swoje tradycje w przygotowaniu świątecznych dekoracji. Malowanie jajek np. na Podlasiu zaczyna się w Wielki Czwartek. Stanowią one nie tylko ozdoby do koszyczka i stołu ale także były cennym podarunkiem. Obdarowywano nimi bliskich, dzieci, sąsiadów a panny wręczały najpiękniejsze pisanki wybranym kawalerom.

Popularną grą w okresie świąt były wybitki lub walanka. To zabawa polegająca na stukaniu w dłoniach lub toczeniu na stole dwóch pisanek tak, aby się zderzyły. Wygrywał oczywiście ten, którego jajko pozostawało w całości. Zwycięzca zabierał rozbitą pisankę przeciwnika. W Polsce południowej i nie tylko Wielkanoc rozpoczyna się rezurekcją, czyli mszą z procesją, odbywającą się wczesnym rankiem. Zaraz po rezurekcji uczestnicy wskakiwali do swoich furmanek i jak najszybciej wracali do domów. W niektórych regionach Podlasia przybierały formę wyścigów. Wierzono, że tym gospodarzom, którzy wrócą do domu pierwsi, prony wzejdą najszybciej i będą najbardziej urodzajne. 

Finanse i oszczędności - Jak mądrze Gospodarować Świątecznym Budżetem?

Wielkanoc, choć bogata w tradycje, nie musi obciążać domowego budżetu. Polacy, w zależności od regionu i możliwości finansowych, wyadają na świąteczne przygotowania od 300-500 złotych, a w przypadku bardziej zamożnych rodzin kwota ta może wzrosnąć do 1.000 złotych umożliwiając na przykład zakup luksusowych dań jak np. kawior, homary czy ostrygi. 

Porada na Oszczędne Święta:

  • Planuj zakupy z wyprzedzeniem: Tworzenie listy zakupów pozwoli uniknąć impulsywnych decyzji i zakupu niepotrzebnych produktów. Kupuj z głową! Wykorzystuj promocje i rabaty w sieciach handlowych. Często można znaleźć wysokiej jakości produktyw znacznie niższych cenach. Pamiętaj że po świętach - od 1 kwietnia wraca VAT na żywność - więc będzie drożej. To co Ci pozostanie możesz spokojnie wykorzystać jeszcze w kolejnych dniach po świętach.

  • Dziel się obowiązkami::organizacja przygotowań świąt w kilka rodzin pozwala rozłożyć koszty i pracę, a wspólne gotowanie może stać się dodatkową okazją do spędzenia czasu z bliskimi.
  • DIY - zrób to sam: Domowe wypieki i dekoracje nie tylko są tańsze ale również dodają osobistego charakteru w świętowaniu. facilisis ligula justo eu ipsum. Donec semper nunc vitae mattis porttitor. Nam ornare facilisis bibendum.
  • W poniedziałek Wielkanocny: na śląsku dzień oblewania, chłopcy oblewają dziewczęta wodą perfumowaną. To symboliczny gest i bardzo grzecznościowy. 
  • Chowanie w ogrodzie słodyczy dotyczy Wielkopolski, Kaszubów i Żuław Wiślanych. Ta szeroko rozpowszechniona tradycja chowania przez dorosłych  w przydomowym ogrodzie czy lesie czekoladowych słodyczy np. zajączków czy jajek. Dzieci miały za zadanie znaleźć je w świąteczny - niedzielny poranek. Tradycja ta trwa do dziś.

 

 

Wielkanoc to nie tylko jajka i zajączki z czekolady

W zależności od regionu Polski, świąteczny stół może wyglądać zupełnie inaczej. Carakterystyczne potrawy wielkanocne zwykle są podobne w całej Polsce, czyli mamy: biały barszcz, białą kiełbasę, mazurki, babki wielkanocne. Na południu zdarza się także przyrządzanie baraniny. Na wschodzie pojawia się kutia. Na zachodzie i na śląsku na stole wielkanocnym nie może zabraknąć tradycyjnej szynki wędzonej na jałowcowym dymie. W małopolskiej wsi Lanckorona zamiast białego barszczu je się chrzanówkę lanckorońską. (zupa ze świeżo utartego chrzanu, kawałków wędlin i mięs, zagęszczana śmietaną.  Na podlasiu specjałem świątecznym jest czerwony barszcz z kiszonych buraków. Pamiętajcie że najważniejsza jest rodzinna atmosfera! Wesołych Świąt i pięknej atmosfery wiosennej życzymy Wam w nadchodzący czas. 

Redaktorka Agnieszka
dlugi.info