wystaw dług
Szukaj oferty Zaawansowane
Przekręty w historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Przekręty w historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Przekręty w historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

czerwiec 2024

Calciopoli – włoska afera, która wstrząsnęła światem

Piłka nożna, znana jako najpopularniejszy sport na świecie, łączy miliony ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu społecznego. Niestety, ogromna popularność i pieniądze, jakie krążą wokół tego sportu, sprawiają, że jest on również podatny na różnego rodzaju przekręty, łapówki i skandale.

W 2006 roku świat piłkarski został wstrząśnięty przez skandal o nazwie "Calciopoli", który ujawnił korupcję na najwyższych szczeblach włoskiego futbolu. Śledztwo prowadzone przez włoską policję ujawniło, że niektórzy działacze piłkarscy oraz sędziowie byli zaangażowani w ustawianie wyników meczów poprzez wybór sprzyjających arbitrów do prowadzenia kluczowych spotkań. Kluczowymi postaciami w tej aferze byli Luciano Moggi, były dyrektor sportowy Juventusu, oskarżony o zorganizowanie systemu wpływającego na wyniki meczów, oraz Antonio Giraudo, kolejny przedstawiciel Juventusu, który również został oskarżony o udział w manipulacjach.

Skandal "Calciopoli" miał poważne konsekwencje dla włoskiego futbolu. 

Juventus został zdegradowany do Serii B i odebrano mu tytuły mistrza Włoch z sezonów 2004/2005 oraz 2005/2006. Inne kluby, takie jak AC Milan, Fiorentina, Lazio oraz Reggina, zostały ukarane ujemnymi punktami i grzywnami. Wiele osób, w tym działaczy i sędziów, otrzymało zakazy działania w piłce nożnej. Skandal ten miał ogromny wpływ na wizerunek włoskiej piłki nożnej, podkopując zaufanie kibiców do uczciwości rozgrywek. Wydarzenia te były szeroko komentowane w mediach, co przyczyniło się do globalnego rozgłosu.

W wyniku afery "Calciopoli", straty finansowe były ogromne. Juventus stracił miliony euro w związku z utratą dochodów z Ligi Mistrzów, spadkiem wartości kontraktów sponsorskich oraz zmniejszonymi wpływami z biletów. Kluby zamieszane w aferę również musiały liczyć się z obniżeniem przychodów z różnych źródeł. Dla głównych oskarżonych, takich jak Luciano Moggi i Antonio Giraudo, afera zakończyła się długoletnimi zakazami działalności w piłce nożnej oraz uszczerbkiem na reputacji, co znacząco utrudniło im kontynuowanie kariery w jakiejkolwiek formie związanej ze sportem.

Afera korupcyjna związana z UEFA

W 2015 roku wybuchł skandal korupcyjny związany z przyznawaniem praw do organizacji Mistrzostw Świata, który miał znaczący wpływ na europejski futbol. Śledztwo ujawniło, że proces przyznawania praw do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku (Rosja) i 2022 roku (Katar) był naznaczony korupcją, łapówkarstwem i praniem brudnych pieniędzy. Główne postacie w tym skandalu to Sepp Blatter, były prezydent FIFA, zawieszony na 8 lat z powodu korupcji, oraz Michel Platini, były prezydent UEFA, zawieszony na 8 lat, później skrócone do 4 lat, za przyjęcie nielegalnej płatności od FIFA. Obaj zostali oskarżeni o nielegalne zaaranżowanie płatności dwóch milionów franków szwajcarskich w 2011 roku. Jednak w 2022 roku zostali uniewinnieni przez sąd w szwajcarskim Bellinzonie, który uznał, że nie popełnili oni przestępstwa.Mimo uniewinnienia po 17 latach, skutki afery były poważne. Sepp Blatter i Michel Platini zostali odsunięci od działalności w piłce nożnej. W wyniku afery wprowadzono szereg reform mających na celu zwiększenie przejrzystości i zapobieganie korupcji. Skandal znacząco podkopał zaufanie do UEFA i FIFA, a kibice i sponsorzy zaczęli domagać się większej transparentności i uczciwości w zarządzaniu piłką nożną.

Afera futbolowa w Polsce

Polska piłka nożna również nie była wolna od skandali. Jednym z najbardziej znanych jest "Afera Futbolowa", która miała miejsce na przełomie lat 2000-2010. Skandal wybuchł na początku lat 2000-tych, gdy Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rozpoczęło śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej. Ujawniono, że wyniki wielu meczów były ustawiane przez działaczy, sędziów i trenerów za pomocą łapówek.

W skandal zamieszanych było wiele klubów, m.in. Śląsk Wrocław, Arka Gdynia, Zagłębie Lubin, Widzew Łódź, Korona Kielce. Znane postacie związane z aferą to Marian Dziurowicz, Ryszard Forbrich (znany jako Fryzjer) oraz wielu sędziów i działaczy piłkarskich. Samemu "Fryzjerowi" Prokuratura postawiła ponad 50 zarzutów dotyczących korupcji, z których głównym jest założenie i kierowanie jedną ze zorganizowanych grup przestępczych działających w środowisku polskiego futbolu od roku 2000. W wyniku śledztwa wiele klubów zostało ukaranych degradacjami, ujemnymi punktami, a także karami finansowymi. Wielu działaczy i sędziów zostało zawieszonych, a niektórzy skazani na kary więzienia.

A jakie znamy skandale podatkowe piłkarzy?

W ostatnich latach wielu znanych piłkarzy było zamieszanych w skandale podatkowe, które dotyczyły unikania płacenia podatków. W 2016 roku Lionel Messi oraz jego ojciec, Jorge Messi, zostali oskarżeni o oszustwa podatkowe w Hiszpanii, dotyczące dochodów z praw do wizerunku. Messi został skazany na 21 miesięcy więzienia, zamienione na grzywnę w wysokości 252 000 euro.

Cristiano Ronaldo został oskarżony o unikanie płacenia podatków od dochodów z tytułu praw do wizerunku. W 2018 roku zgodził się na zapłatę kary w wysokości 18,8 miliona euro oraz przyjęcie dwuletniego wyroku więzienia, zamienionego na grzywnę.

Neymar i jego ojciec byli oskarżeni o oszustwa podatkowe związane z transferem piłkarza z Santosu do FC Barcelony. Brazylijskie władze skarbowe nałożyły na Neymara grzywnę w wysokości około 45 milionów dolarów.

Były piłkarz Realu Madryt, Xabi Alonso, był oskarżony o unikanie płacenia podatków od dochodów z praw do wizerunku. W 2019 roku Alonso został uniewinniony przez hiszpański sąd.

Chilijski piłkarz Alexis Sanchez, podczas gry w FC Barcelonie, był oskarżony o nieprawidłowości podatkowe związane z deklarowaniem dochodów z praw do wizerunku. W 2018 roku przyznał się do winy i zgodził się na zapłatę grzywny w wysokości około 1 miliona euro.

Przekręty, łapówki i skandale w piłce nożnej pokazują ciemną stronę tego sportu. Mimo wielu działań naprawczych, korupcja i oszustwa nadal są obecne. Warto jednak pamiętać, że dzięki pracy śledczych i reformatorów, sport ten staje się coraz bardziej transparentny i uczciwy. Czytajcie nasze kolejne artykuły, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i historiami ze świata finansów!

Redaktor Janusz Rajewski
dlugi.info