wystaw dług
Szukaj oferty Zaawansowane
Jak unikać polskich piramid finansowych Poradnik dla inwestorów Jak unikać polskich piramid finansowych Poradnik dla inwestorów

Jak unikać polskich piramid finansowych Poradnik dla inwestorów

lipiec 2024

Amber Gold, SKOK, Finroyal: Obietnice finansowe które nie błyszczą. 

Piramidy finansowe w Polsce niejednokrotnie wzbudzały kontrowersje i powodowały olbrzymie straty finansowe wśród inwestorów. W artykule omówimy najbardziej znane przypadki, takie jak Amber Gold, Finroyal, Galleri New Form, SKOK Wołomin i Lech Grobelny, oraz przedstawimy praktyczne porady, jak uniknąć takich pułapek.

Amber Gold, założona w 2009 roku przez Marcina Plichtę, obiecywała inwestorom wysokie zyski z lokat w złoto. Firma przyciągnęła około 50 tysięcy klientów, oferując oprocentowanie znacznie wyższe niż banki. Okazało się jednak, że Amber Gold nie inwestowała w złoto, a nowe wpłaty były używane do wypłat dla wcześniejszych inwestorów, co jest klasycznym mechanizmem piramidy finansowej​. 

W 2012 roku firma ogłosiła upadłość, a straty sięgnęły 850 milionów złotych​​. Co ciekawe, Amber Gold próbowała rozszerzyć swoją działalność na linie lotnicze, tworząc OLT Express, która szybko zbankrutowała​​. Marcin Plichta, założyciel firmy, był już wcześniej wielokrotnie skazany za oszustwa, zanim założył Amber Gold​. Skandal miał również wątki polityczne, gdyż syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk, współpracował z OLT Express, co wywołało dodatkowe kontrowersje​.

Finroyal - obietnice bez pokrycia

Finroyal, działająca pod nazwą Finroyal Financial Investment Group, oferowała inwestycje w brytyjskie obligacje z gwarantowanym zyskiem do 20% rocznie. Firma stawiała na profesjonalny wizerunek, co budowało zaufanie wśród klientów. Oferowano eleganckie biura, materiały marketingowe oraz wykwalifikowany personel, co miało na celu wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa i wiarygodności.

Dzięki temu Finroyal zdołała przyciągnąć wielu klientów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych w inwestycjach finansowych. Okazało się jednak, że firma nie posiadała żadnych rzeczywistych inwestycji, a zyski były wypłacane z wpłat nowych inwestorów. W 2012 roku działalność Finroyal została zakończona, a właściciel firmy, Andrzej K., aresztowany. Straty inwestorów wyniosły dziesiątki milionów złotych​

Szwedzka Galleri New Form - sztuka oszustwa

Galleri New Form obiecywała inwestorom wysokie zyski z inwestycji w dzieła sztuki. Firma twierdziła, że posiada profesjonalnych doradców, którzy mieli zapewniać bezpieczeństwo inwestycji. Galleri New Form organizowała wystawy i współpracowała z artystami, budując swoją wiarygodność.

Okazało się jednak, że firma działała na zasadzie piramidy finansowej, gdzie nowe wpłaty były wykorzystywane do wypłat dla wcześniejszych inwestorów. W 2006 roku ujawniono, że firma nie posiadała rzeczywistych dzieł sztuki, a inwestorzy stracili swoje oszczędności. Przypadek Galleri New Form pokazał, że nawet inwestycje w sztukę mogą być ryzykowne i wymagać dokładnej weryfikacji​.

SKOK Wołomin - spółdzielczy krach 

SKOK Wołomin, jedna z największych kas oszczędnościowych w Polsce, obiecywała wysokie oprocentowania depozytów. W 2014 roku ogłoszono jej upadłość, a długi sięgały miliardów złotych. Ujawniono korupcję i udzielanie ryzykownych kredytów bez zabezpieczeń, co doprowadziło do bankructwa i aresztowań wielu pracowników​. SKOK Wołomin, mimo obiecywania atrakcyjnych zysków, okazał się być jedną z największych afer finansowych w Polsce. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i) miały budować zaufanie przez swój lokalny charakter i formę własności członkowskiej.

Jednak w przypadku SKOK Wołomin doszło do masowych nieprawidłowości finansowych. Kasa udzielała ogromnych, niezweryfikowanych kredytów, często na fikcyjne firmy. Środki były wyprowadzane przez osoby zarządzające na cele prywatne. Warto wspomnieć, że działania SKOK Wołomin były objęte śledztwem przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), które wykazało, że instytucje nadzoru wielokrotnie przymykały oko na ryzykowne działania kasy. Skandal wywołał również polityczne kontrowersje, ujawniając powiązania z wieloma wpływowymi osobami w kraju​.

Lech Grobelny - historia tragiczna

Lech Grobelny, założyciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności, obiecywał zyski do 300% przy dwuletnich lokatach. Kasa powstała w 1989 roku i szybko zniknęła z rynku, zostawiając inwestorów z ogromnymi stratami. Grobelny został aresztowany w Niemczech, a w 2007 roku znaleziono go martwego w Warszawie​. Bezpieczna Kasa Oszczędności Lecha Grobelnego była jednym z najbardziej spektakularnych przypadków oszustw finansowych w Polsce w latach 90. Grobelny założył swoją firmę w 1989 roku, obiecując niebywale wysokie zyski z lokat – nawet do 300% w ciągu dwóch lat. Przyciągnął do siebie tysiące klientów, głównie tych, którzy w tamtym czasie szukali alternatyw dla tradycyjnych banków, będących w trudnej sytuacji po transformacji ustrojowej.

Grobelny, znany z charyzmatycznej osobowości, zdołał zyskać zaufanie ponad 11 tysięcy Polaków, którzy powierzyli mu swoje oszczędności. Niestety, w 1990 roku Bezpieczna Kasa Oszczędności upadła, a Grobelny zniknął z Polski. Został aresztowany dopiero dwa lata później w Niemczech. Po pięciu latach spędzonych w niemieckim areszcie, został wydany Polsce, ale sprawę przeciwko niemu umorzono z powodu braku dowodów. W 2007 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu na warszawskim Targówku, z raną kłutą klatki piersiowej.

Jak się nie dać oszukać?

  • Weryfikuj legalność firmy - Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana i czy posiada odpowiednie licencje. Możesz to zrobić na stronie KNF.
  • Analizuj ofertę - Zbyt wysokie obietnice zysków powinny budzić podejrzenia. Pamiętaj, że im większy zysk, tym większe ryzyko.
  • Sprawdzaj opinie i recenzje - Szukaj opinii innych inwestorów w internecie. Negatywne komentarze mogą być sygnałem ostrzegawczym.
  • Unikaj presji czasowej - Jeśli firma naciska na szybkie podjęcie decyzji, to może być znak, że coś jest nie tak.
  • Konsultuj się z ekspertami - Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z doradcą finansowym lub prawnikiem.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do oferty inwestycyjnej, skontaktuj się z doradcą finansowym lub sprawdź informacje na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Bądź świadomy i ostrożny, aby nie stać się ofiarą kolejnej piramidy finansowej. Chroń swoje pieniądze i edukuj swoich bliskich, aby również oni byli bezpieczni. Przypadki takie jak Amber Gold, Finroyal, Galleri New Form, SKOK Wołomin i Lech Grobelny pokazują, jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa finansowego. Bądź czujny, weryfikuj oferty i dbaj o swoje finanse. Pamiętaj, że ostrożność i wiedza są kluczowe w ochronie Twoich pieniędzy.

    Redaktor Janusz Rajewski
    dlugi.info